پزشکی با استفاده از کربنات کلسیم نانو قرص آرام بخش تولید کرده است

کربنات کلسیم نانو بیوژنیک مشتق شده از پوسته های زباله در 2 دهه اخیر به عنوان جایگزینی برای سنگ آهک به دلیل کمک آن در کاهش اثرات زیست محیطی با تبدیل ضایعات به مواد زیستی با ارزش افزوده و سوق دادن جامعه جهانی به سمت زباله های خالص، مورد توجه قرار گرفته است.

اخیراً چندین مقاله مروری در رابطه با کاربرد کربنات کلسیم مشتق شده بیوژنیک در فناوری‌های مهندسی، زیست پزشکی، الکتروشیمیایی و محیطی منتشر شده است.

این بررسی از نظر تمرکز و بررسی مقالات منتشر شده از روش‌های غیرمستقیم استفاده شده و گزارش‌شده تنها برای به‌دست‌آوردن کربنات کلسیم از پوسته‌های زباله بیوژنیک و نه با روش‌های مستقیم، از سایر بررسی‌های مربوط به این موضوع جدا است.

روش‌های مستقیم یا درمان نشده شامل تکنیک‌های آسیاب ساده، آسیاب گلوله‌ای، یا ملات و پاستیل است در مقابل، روش‌های غیرمستقیم تحت پوشش این مقاله مروری شامل روش‌های بارش و روش‌های مختلف تصفیه شیمیایی است.

 کلسیم

بنابراین، این مقاله مروری با هدف خلاصه کردن جامع استفاده از کربنات کلسیم به دست آمده از پوسته تخم مرغ و صدف دریایی با روش های غیرمستقیم و نگاهی به توسعه اخیر آن برای کاربردهای پیشرفته مواد از جمله تصفیه آب، پرکننده زیستی و تقویت در کامپوزیت های پلیمری، کاربرد انرژی، دارویی است.

کربنات کلسیم که معمولاً از سنگ‌های رسوبی آهکی استخراج می‌شود، یکی از فراوان‌ترین مواد معدنی زیستی روی زمین است و به دلیل زیست‌سازگاری و هزینه کم در کاربردهای مختلف کاربرد فراوانی دارد.

با این حال، یک روش جایگزین و پایدارتر برای به دست آوردن کربنات کلسیم از پوسته های زائد بیوژنیک مانند پوسته تخم مرغ و صدف های دریایی است.

سالانه، میلیون‌ها تن پوسته زباله بیوژنیک در محل‌های دفن زباله دفع می‌شود که منجر به ایجاد آلودگی محیطی عظیم می‌شود.

با توجه به آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، پوسته های زباله های بیوژنیک به عنوان پانزدهمین مشکل عمده آلودگی صنایع غذایی رتبه بندی شده اند.

بنابراین، تبدیل آن پوسته‌های زباله بیوژنیک به مواد زیستی با ارزش افزوده قابل استفاده کاملاً سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه خواهد بود.