کشف سنگ مرمریت چهرک متعلق به دوره ساسانی در همدان

اگرچه سنگ مرمریت چهرک را می توان در بسیاری از مکان های مختلف یافت، اما اکثریت عرضه جهان تنها از چهار کشور می آید: ایتالیا، چین، اسپانیا و هند.

سنگ آهک زمانی ایجاد می شود که کربنات کلسیم محلول در آب یا ریزه های آلی انباشته شده یک سنگ آهکی ایجاد کند.

سنگ مرمر به تازگی تبدیل به سنگ آهک شده است هنگامی که سنگ آهک یا دولومیت توسط ماگما گرم می شود، نوعی سنگ مرمر به نام “مرمر ماگمای داغ” تشکیل می شود.

ساختار کلسیت در سنگ ها را می توان با گرما یا فشار تغییر داد رشد در هم تنیده کریستال ها به سنگ ظاهری شیرین و درخشان می بخشد.

دگرگونی مواد معدنی مورد استفاده برای ساخت انواع مختلف سنگ مرمر را تغییر می دهد میکا و سیلیکات ها حاصل تبلور مجدد خاک رس هستند.

سنگ

کارارا، ایتالیا خانه برخی از مشهورترین سنگ مرمر سفید جهان است هنرمندانی مانند میکل آنژ، دوناتلو و کانوا شاهکارهای خود را از سنگ مرمر کارارا حک کردند.

سنگ مرمر زمانی از سنگ آهک به وجود می آید که در پوسته زمین در معرض گرما و فشار شدید قرار گیرد ترکیب و احساس سنگ آهک توسط عوامل متعددی تغییر می کند آنچه در اینجا اتفاق می افتد، تبلور مجدد نامیده می شود.

دانه‌های بزرگ و شنی کلسیت در اثر تبلور مجدد عناصر فسیل شده در سنگ آهک به وجود می‌آیند ترکیب معدنی سنگ مرمر را می توان با وجود ناخالصی در سنگ آهک مورد استفاده برای ساخت آن تغییر داد.

در دماهای پایین، مواد معدنی کربناته حاوی ناخالصی های سیلیس به چرت یا کوارتز تبدیل می شوند در حضور گرما، سیلیس و کربنات ها ترکیب می شوند و دیوپسید و فوستریت را تشکیل می دهند.

لارنیت، مونتی سلیت و رانکینیت همگی در سنگ مرمر زمانی که مواد تا دمای بسیار بالا گرم می شوند تشکیل می شوند.

در حضور آب، مواد معدنی آبدار مانند سرپانتین و تالک می توانند تشکیل شوند آهن، اکسید آلومینیوم و دی اکسید سیلیکون به ترتیب برای ساخت هماتیت و مگنتیت ترکیب می شوند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.